Истанбул, град каде се среќаваат двата континента Европа и Азија, и град каде се среќаваат и различни мешавини од култура и кујна! 

 

Секој што пешачел по магичните сокаци и ги посетил прекрасните знаменитости како и што вкусил од прекрасната кујна на овој град имал незаборавно патување.

 

Среде возбудата од откривањето на богатото наследство на Истанбул и разновидната кујна, важно  е да го одржите вашето здравје и благосостојба. 

 

Ова лето, додека се впуштате во вашата авантура во Истанбул, дозволете NBL Probiotic Gold да биде ваш верен придружник за да се осигурате дека вашиот имунолошки систем ќе остане стабилен и подготвен за сите прекрасни искуства кои претстојат.

 

Зошто овој град е меѓу посетените кулинарски дестинации?

Кулинарската сцена во Истанбул е одлична мешавина од традиција и модерно. Низ вековите, овој град бил центар на многубројни посетители и доселеници кои оставиле своја трага во кујната на овој град.

 

Местата како Големата чаршија и oтворениот пазар во центарот на градот не се само историски знаменитости, туку и кулинарски центри каде што посетителите можат да искусат широк спектар на зачини, слатки, сушено овошје и други локални производи.

 

Што да пробате додека сте во Истабул?

 

Додека уживате во убавините на овој град не заборавајте да пробате и неколку значајни рецепти како што се:

 

  • Менемен: За здрав почеток на денот! Овој рецепт го препорачуваме поради неговото изобилство со протеини и витамини кои ќе ве подготват правилно да го започнете денот! 

 

  • Ќeбап: Без разлика дали се работи за сочниот шиш ќебап или вкусниот донер ќебап, оваа храна мора да ја пробате.

 

  • Мезе: Одлично за споделување со твоите сопатници! Мезето како хумус, езме и многу други се одличен почеток на твојот ручек или вечера во овој град!

 

  • Десерт: Секој од нив ќе ве освои со нивната уникатна подготовка! Не пропуштајте прилика да пробате баклава, ќунефе или ѓозлеме!

 

  • Свежа морска храна: Оваа дестинација која се наоѓа на Босфорот изобилува со секаква морска храна! Особено препорачуваме да посетите некој oд рестораните кои се наоѓаат покрај Босфорот или во чаршиите во близина на населбите Бејоглу или Бешикташ.

 

Додека уживате во овие кулинарски задоволства, одржувањето на вашето здравје е од суштинско значење, особено кога пробувате нова и богата храна. Тука доаѓа NBL Probiotic Gold.

 

Зошто NBL Probiotic Gold е вашиот совршен придружник за во Истанбул?

Патувањето и пробувањето на нова храна понекогаш може да го нарушат балансот на вашиот организам. NBL Probiotic Gold содржи моќна мешавина на корисни бактерии и витамини кои одлично влијаат на имунитетот!

 

Совет од нас: Земете NBL Probiotic Gold со вашиот појадок за да го започнете денот правилно и да бидете подготвени за ден исполнет со истражување и дегустација!

Секако, во текот на жешкиот ден останете хидрирани и овозможете на NBL Probiotic Gold да делува правилно!

 

Останете здрави, патувајте безбедно и уживајте во секој залак од неверојатната кујна во Истанбул со поддршка на NBL Probiotic Gold.